Aktuality
Leden 2023
Kritický katalog ke stažení
Dokončili jsme práce na kritickém katalogu k výstavě. Pro zájemce je volně ke stažení zde na webu!
Září 2022
Proběhl seminář PRAŽSKÁ PŘEDMĚSTÍ: VČERA A DNES
27. 9. 2022 od 13:45 proběhl seminář Pražská předměsti: včera a dnes. Děkujeme všem, kteří přišli! Fotografie ze semináře, podrobný program a seznam hostů najdete zde.
Srpen 2022
Seminář PRAŽSKÁ PŘEDMĚSTÍ: VČERA A DNES
Již máme potvrzené přednášející na zářijový seminář!
Výstava Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole se přesouvá k nám, tedy do prostor Přírodovědecké fakulty.
Kdy a kde přesně bude výstava probíhat?
- 5.9.-5.12.2022 - PřF UK, 2. patro, předsálí Mapové sbírky
Červenec 2022
Pořádáme seminář PRAŽSKÁ PŘEDMĚSTÍ: VČERA A DNES
Červen 2022
Soubor specializovaných map vytvořený v rámci projektu Pražská předměstí byl nominován na ocenění Mapa roku 2021 v kategorii Atlasy, soubory a edice map. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 9. června v sídle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. V naší kategorii nakonec zvítězil Atlas Moravskoslezského kraje: lidé, podnikání, prostředí (Moravskoslezský kraj a Urban Planner).
Květen 2022
Pro chystaný Historický atlas obyvatelstva Prahy byla členy kartografického týmu nově vytvořena shp vrstva církevních okrsků z roku 1871.
Naši kolegové, Martin Ouředníček a Nina Dvořáková, prezentovali 19. a 20. 5. 2022 výstupy projektu na 8. brněnské konferenci urbánních studií s názvem Město: hranice představivosti.
- Martin Ouředníček: Dlouhodobý vývoj a proměnlivost hranic v Praze
- Nina Dvořáková a Jana Jíchová: Vinohrady a Žižkov na podkladu historických cenzů - území plná kontrastů
Duben 2022
Zveme vás na výstavu Pražská předměstí: Dynamika sociálního prostředí rostoucí metropole.
Kdy a kde bude výstava probíhat?
- 16.5.-4.6.2022 – Národní technická knihovna
- 5.6.-19.6.2022 – Kasárna Karlín (Bazén)
Listopad 2021
Ve spoluprací se společností UpVision, s.r.o. a katedrou aplikované geoinfromatiky a kartografie Přf UK byly pomocí dronu pořízeny fotografie zkoumaných pražských předměstí. Pro účely tvorby panoramat byl vždy pořízen pás fotografií s konstantním náklonem kamery pro zájmovou oblast. Pořízená panoramata budou použita do vznikajícího atlasu a jako součást připravované výstavy o projektu.
Září 2021
Byla dokončena a zveřejněna 3. a 4. sada specializovaných map, které se zabývají růstem vybraných čtvrtí v období socialismu (Strašnice, Kobylisy, Hlubočepy, Jižní Město, Černý Most, Modřany) a růstem předměstí v transformačním období (Jesenice, Dobřichovice, Dolní Břežany, Hostivice). Mapy jsou dostupné zde.
Léto 2021
Během léta se pracovalo na dokončení 3. a 4. sady specializovaných map.
Zároveň se během léta několikrát setkala redakční rada nad návrhy jednotlivých kapitol připravovaného atlasu.
Duben 2021
Byla zveřejněna geodatabáze historických prostorových a statistických dat pro katastrální území Prahy vztahující se k historickým populačním cenzům. Data jsou dostupná ke stažení po registraci zde.
Únor 2021
Právě vyšlo:
OUŘEDNÍČEK, M., PODHORSKÁ, J. (2021): Proměny obyvatelstva Prahy ve světle sčítání lidu od roku 1869 do součastnosti. Geografické rozhledy, 30(3), 12–15.
JÍCHOVÁ, J., DVOŘÁKOVÁ, N. (2021): Vinohrady a Žižkov na podkladu historických cenzů - území plná kontrastů. Geografické rozhledy, 30(3), 16–19.
PETROVIĆ, A. (2021): Vylidňování Srbska. Geografické rozhledy, 30(3), 20–21.
SOCIÁLNÍ STRUKTURA PRAHY V PRVNÍ POLOVINĚ 20. STOLETÍ V ODBORNÝCH PUBLIKACÍCH Příloha článku: JÍCHOVÁ, J., DVOŘÁKOVÁ, N. (2021): Vinohrady a Žižkov na podkladu historických cenzů – území plná kontrastů. Geografické rozhledy, 30(3), 16–19. Dostupné na https://www.geograficke-rozhledy.cz/archiv/prilohy/socialni-struktura-prahy-v-prvni-polovine-20-stoleti-v-odbornych-publikacich-356.
Říjen 2020
Součástí plánovaného atlasu budou mimo jiné aktuální letecké snímky vybraných čtvrtí pořízené pomocí dronu. Ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie byly během října pořízené první zkušební snímky.
Září 2020
- Byly zveřejněny první dvě sady specializovaných map, které se zabývají růstem nejstarších předměstí Prahy (Smíchov, Karlín, Vinohrady a Žižkov) a rezidenčních a průmyslových předměstí (Nusle, Dejvice, Záběhlice, Braník, Břevnov, Krč). Mapy jsou dostupné zde.
Srpen 2020
- Ve spolupráci se Státním oblastním archivem Praha proběhla rešerše v jejich archivu. Výsledkem této rešerše bylo nalezení více než 100 archiválií, které obsahují historické informace o zájmovém území.
- Proběhla návštěva archivu ČÚZK, kde bylo nafoceno 23 map, které mohou sloužit jako podklady pro tvorbu mapových vrstev znázorňujících historický vývoj hranic katastrů a okresů v Praze a jejím okolí.
Červen 2020
- Probehla návštěva Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Účelem této návštěvy bylo zajistit mapové podklady pro tvorbu specializovaných map.
Květen 2020
- Proběhla návštěva Českého statistického úřadu, při které byly nalezeny další podklady pro řešení projektu.
Duben 2020
- Na základě 21 klíčových slov provedla knihovna Geografie rešerši v internetových katalozích 11 institucí, které uchovávají historické zdroje využitelné pro řešení projektu Pražská předměstí. Výsledkem této rešerše bylo nalezení 1 835 zdrojů, které mohou být potenciálně využitelné.